fbpx
Preaload Image
We are very proud of the external recognition we have gained through the awards our teams have won in India and around the globe.
Below is a selection of our recent wins.

1ST POSITION WORLD ROBOT OLYMPIAD INDIA 2018

Selectedto represent the country at the WRO2018 Internationals –Thailand Nov 2018

TEAM NEXT

Represent the country at the Maryland Tech Invitational 2018 – Maryland USA

FIRST LEGO LEAGUE- OPEN CENTRAL EUROPE- HUNGARY-MAY 2018

9th Position – Robot Performance


 

FIRST LEGO LEAGUE 2018 – HYDRODYNAMICS

Regional Champions Award

Qualify at National Championship to represent India at the FLL Open European Championship to be held in Debrecen, Hungary May 2018

FIRST TECH CHALLENGE INDIA CHAMPIONSHIP 2018

Connect Award and Captain Finalist Alliance Award

TEAM SUPERCALIFRAGILISTICEXPIALIDOCIOUS

2nd Position Robot Strategy and Innovation

FLL Open European Championship May 2017, Aarhus Denamrk


 

TEAM NEXT – ‘WINNING ALLIANCE’ AND ‘THINK’ AWARD

First Tech Challenge - Velocity Vortex- 2017 National Championship

Represented India at the First Robotics Championship in St. Louis, USA-April 2017

TEAM SUPERCALIFRAGILISTICEXPIALIDOCIOUS

First Lego League - Animal Allies 2017

Core Values Award – Delhi Regionals National Championship – Qualify for FLL EOC, Denmark, May 25-28, 2017

WRO 2016 – INTERNATIONAL CHAMPIONSHIP

Team NeXT qualified for Semi Final round in Junior High Category


 

TEAM NeXT

3rd position Junior High -World Robot Olympiad Nationals, Kolkata, Oct 2016

Represented India at the WRO 2016 International Championship in Nov 2016

TEAM NeXT

1st position Robot Strategy and Innovation Award at the First World Festival, St louis Missouri, USA, April 2016

TEAM NeXT

National Championship Award FLL 2016 – Represented India at the FLL World Robotics Festival at St Louis, USA in April 2016


 

BEST ROBOT SCORE AWARD FLL NATIONALS 2016

ATIONAL CHAMPIONSHIP SENIOR HIGH CATEGORY AT INDIAN ROBOT OLYMPIAD 2015

Represented India at the World Robot Olympiad, Qatar, 2

TEAM XTREME – BEST ROBOT PERFORMANCE

FLL LEARNIG UNLEASHED – 2015 DELHI REGIONALS


 

TEAM NeXT - CORE VALUES AWARD

FLL – LEARNING UNLEASHED – 2015 DELHI REGIONALS

Yoosha Urfi, Advay mansingka, Umang Kaur, Samyak Jain, Prutha Patil, Shivaditya Bose, Shivaan Sood

TEAM XTREME

FLL ASIA PACIFIC OPEN CHAMPIONSHIP,SYDNEY, AUSTRALIA – JULY 2015

Achintya dayal, Ishan Varshney – Sri Ram Moulsari, Rahul Basu – Tagore International School, Devmani Singh – SBS World Noida, Shashwat Dhanuka – Mothers International, Aryaman Agarwal – Amity International, Sidhdhant Menon – DPS RKP

TEAM XTREME – 2ND POSITION OVERALL PERFORMANACE

FLL LEARNING UNLEASHED – 2015 NATIONAL CHAMPIONSHIP


 

TEAM RC INCOMPLETE – BEST ROBOT PERFORMANCE

IRO 2014 – DELHI REGIONALS AND NATIONALS

Vishvak Saivenkat – DPS RKP, Zorawar Singh- DPS RKP, Shivin Das – Sardar Patel Vidyalaya

TEAM NeXT- GEN II SOCCER

WORLD ROBT OLYMPIAD 2014 – SOCHI, RUSSIA
TEAM NeXT STORM – JUNIOR HIGH CATEGORY TEAM RC INCOMPLETE – SENIOR HIGH CATEGORY

Jr FLL – THINK TANK 2014

 

TTEAM N3XT

FIRST LEGO LEAGUE WORLD FESTIVAL – ST. LOUIS, MISSOURI, USA – APRIL 2014

Shivaditya Bose- SBS World Noida, Shivaan Sood, Yoosha Urfi, Umang Kaur, Advay mansingka, Nitish Gupta, Prutha Patil

TEAM RC NeXT STORM – 4TH POSITION DELHI REGIONALS

INDIAN ROBOT OLYMPIAD – 3RD POSITION – 2014 NATIONALS

Prutha Patil, Sardar Patel, Samyak Jain - MSVV

TEAM XTREME – 2ND POSITION OVERALL PERFORMANACE

INDIAN ROBOT OLYMPIAD – 2014 NATIONAL CHAMPIONSHIP

Shivaan Sood – SBS WORLD NOIDA, Nitish Gupta – GD Goenka, Advay Mansingka – Sri Ram Moulsari


 

TEAM N3XT – 1ST POSITION - CHAMPIONS AWARD

FLL NATURES FURY - 2014 NATIONAL CHAMPIONSHIP

TEAM WORLD ROBOT OLYMPIAD – 2013 JAKARTA, INDONESIA

Vishvak Sain Venkat, Shivin Das, Karan Sethi

YOUNG INNOVATORS OF TOMMOROW, Jr FLL 2013

TEAM ULTIMATE ROBOTS
Shorya – Sri Ram School, Mannat Jain - Sri Ram School, Harivansh Rathi - MSVV

TEAM MAD OVER SCIENCE
Sameeha Sood – SBS World Noida, Shivai Patil - Mater Die School


 

TEAM – 4TH POISTION SENIOR HIGH CATEGORY

INDIAN ROBOT OLYMPIAD – 2013 NATIONALS
Vishvak Saivenkat Murahari, Shivin Das - Sardar Patel Vidyalaya, Karan Sethi - Sanskriti School

TEAM NeXT - PROJECT RESEARCH AWARD

FLL – ASIA PACIFIC INVITATINAL– 2013 MAQUARIE UNIVERSITY, SYDNEY, AUSTRALIA
Shivaan Sood - SBS World School Noida, Advay Mansinkga – Sri Ram Moulsari, Umang Kaur – Bloom Public School, Prutha Patil – Mater Die School , Yoosa Urfi – Billabong High

TEAM NeXT - CORE VALUES AWARD

FLL – SENIOR SOLUTIONS– 2013 NATIONAL CHAMPIONSHIP
Shivaan Sood - SBS World School Noida, Advay Mansinkga – Sri Ram Moulsari, Umang Kaur – Bloom Public School, Prutha Patil – Mater Die School , Yoosa Urfi – Billabong High


 

TEAM ANONYMOUS – BEST ROBOT DESIGN

FLL SENIOR SOLUTIONS – 2013 DELHI REGIONALS
Shivin Das – Sardar Patel Vidyalaya, Karan Sethi – Sanskriti School, Ruchit Jain, Shrejan Sharma, Bharat Govil, Yoshodhar Govil

TEAM NeXT - BEST ROBOT PERFORMANCE

FLL 2012 - FOOD FACTOR CHALLENGE – DELHI REGIONALS
Shivaan Sood - SBS World School Noida, Advay Mansinkga – Sri Ram Moulsari, Umang Kaur – Bloom Public School, Prutha Patil – Mater Die , Ainesh Advani

TEAM UNIMATE – BEST TEAMWORK AWARD

FLL 2011 – DELHI REGIONALS